Medycyna funkcjonalna

Mimo ogromnych osiągnięć współczesnej medycyny, możliwości ratowania ludzkiego życia, nowoczesnych leków, przeszczepów narządów, zaawansowanych metod diagnostycznych, nadal ogromna część społeczeństwa boryka się z przewlekłymi chorobami wobec których wielu bardzo doświadczonych specjalistów pozostaje bezradna. Jakość życia takich pacjentów jest znacznie obniżona, ich dolegliwości nie pozwalają im w pełni cieszyć się życiem, a często słyszą, że ich choroby są nieuleczalne lub wręcz zostają uznanych za hipochondryków. W tych sytuacjach z pomocą przychodzi medycyna funkcjonalna.

Medycyna funkcjonalna traktuje człowieka jako całość i poszukuje pierwotnych przyczyn powstania choroby. Terapia koncentruje się na przyczynach zatem, a nie na objawach, jak to ma miejsce w dużej części powszechnego modelu opieki zdrowotnej.

Lekarz medycyny funkcjonalnej zajmuje się pacjentem holistycznie. Leczenie obejmuje całą osobę z jej dokładną historią, wszystkimi dolegliwościami a nie jedną wybraną chorobę. Takie  indywidualne podejście powoduje większe zaangażowanie w proces terapeutyczny, co daje długofalowo lepsze efekty.

Według medycyny funkcjonalnej na powstanie wszelkie rodzaju dysfunkcji składa się współdziałanie różnych czynników, nie tylko genetycznych, ale też epigenetycznych. Czynniki epigenetyczne to stosowana dieta, styl życia, środowisko, w którym żyjemy, narażenie na metale ciężkie.  Na wiele z tych czynników możemy mieć wpływ!

Niezmiernie istotnym jest fakt, że medycyna funkcjonalna opiera się jedynie na faktach medycznych ( Evidence Based Medicine). Stosowane metody to: dietoterapia, suplementacja, a także niekiedy produkty ziołowe, o udowodnionych działaniu leczniczym i profilu bezpieczeństwa. Niekiedy trzeba  zastosować leki. Medycyna funkcjonalna to nie jest medycyna naturalna, alternatywna, która nie sięga do farmaceutyków, czyni to jednak z większą rozwagą, tam gdzie jest to niezbędne, bardziej biorąc pod uwagę skutki uboczne.

Taki rodzaj podejścia znajduje zastosowanie również w dermatologii, zwłaszcza w chorobach zapalnych, przewlekłych. Według ujęcia funkcjonalnego wszelakie objawy na skórze są odbiciem nieprawidłowości mających miejsce wewnątrz organizmu. W wymienionych poniżej chorobach można uzyskać znaczną poprawę i wspomóc tradycyjne leczenie:
Łuszczyca
Atopowe
zapalenie skóry
Łojotokowe
zapalenie skóry
Trądzik
różowaty
Trądzik
pospolity
Bielactwo
Świąd
skóry
Wyprysk dłoni,
stop-egzema
Wypadanie
włosów
Pokrzywka
przewlekła

“Lekarz przyszłości nie będzie aplikował leków, lecz zainteresuje pacjenta troską o STYL ŻYCIA, zadba o dietę oraz o przyczyny i zapobieganie chorobom”

Thomas A. Edison